کودکان بسیار عاطفی : 10 ایده برای تعامل بهتر | تالارهای گفتمان آدم‌های بسیار حساس

کودکان بسیار عاطفی : 10 ایده برای تعامل بهتر

نازنین

New Member
آیا کودک شما طغیان‌های عاطفی پی‌درپی دارد؟ این طغیان‌ها می‌تواند شمارا برای نگهداری از او به چالش بکشد. شما به‌عنوان پدرومادر باید بدانید که کودکتان شکست عاطفی خورده است و آماده به انتقال احساساتش در چارچوب واژگان نیست. شما باید همیشه برای بداخلاقی‌ها، افت‌های ناگهانی، مخالفت و خرده‌گیری‌ها، طغیان‌ها و ... کودکتان آماده‌باشید.

طغیان‌های کودکان بسیار عاطفی از 30 ثانیه تا چند دقیقه یا چند ساعت طول می‌کشند. اگرچه این طغیان‌ها بخشی از بزرگ شدن و فرایند رویش کودک است، ولی هرازگاهی همراهی با یک کودک بسیار عاطفی می‌تواند مایه سرخوردگی شما شود. ازاین‌رو، در دنباله 10 راهکار کارساز جهت تعامل بهتر با این کودکان را به شما معرفی می‌کنیم.

1. مراقب نشانه‌های نخستین باشید

کودکتان را برای آگاهی زودهنگام از شکست مهربانش، از نزدیک رَسَد کنید. کودکتان بیشتر یک یا چند نشانه نخستین زیر را تجربه خواهد کرد.

  • ناله کردن
  • بی‌تابی کردن‌های بسیار
  • خواهش و التماس کردن
  • رنجیدن و برانگیخته شدن
  • سکوت محض

با نام بردن نشانه‌های نخستین کودکتان، برای نمونه: «داری ناله می‌کنی» یا «تو بی‌تاب هستی»، برای آگاه کردن و منحرف کردن توجه وی بهره‌مند شوید.

2. به کودکتان اجازه دهید، به واقعیت برگردند

چه در خانه یا در انظار عمومی، به کودکتان اجازه دهید تا به ترشرویی خود ادامه دهد. تنها باثبات و قاطع باشید و به وی اجازه دهید تا احساس کند که مهارشده شما نیست. کودکتان به‌زودی احساس خستگی خواهد کرد و پس از چند دقیقه به واقعیت برمی‌گردد.

3. چرایی را بیابید

پس از یک چالش عاطفی با کودکتان گفتگو کنید تا چرایی برآشفتگی، اندوهگینی و یا برانگیخته شدن وی را دریابید. به کودکتان اجازه دهید تا راهی را که پیش از آشفتگی احساس می‌کرده که درست است را توصیف کند. این کار به وی کمک می‌کند تا بفهمد که باید نشانه‌های بیشتری را برای تحت کنترل درآوردن اوضاع در نظر بگیرد.

4. راه‌های نوآورانه‌ای بیابید

شما می‌توانید به همراه کودکتان راه‌های نوآورانه‌ای برای رسیدگی به این زمینه بیابید. کودکتان باید کوشش کند، احساساتش را برای کاهش کژ خلقی‌ها، با یک رویکرد نوآورانه، اداره کند. از وی بخواهید که هرزمانی که احساس ترشرویی از خود نمایش داد، برای پوزش خواستن از شما، نقاشی بکشد. کمک کردن به کودکتان برای تعامل با عواطفش به وی اجازه می‌دهد تا بداند شما همیشه در کنار او هستید.

5. یادداشت کنید

روزها و هنگام هایی را که کودکتان بسیار عاطفی است را یادداشت کنید. درباره رخدادهایی که مایه بروز این رفتار در کودکتان می می‌شود را بنویسید. این کار به شما کمک می‌کند تا از انجام آن‌ها در آینده خودداری کنید. برای نمونه: جاهای شلوغ، مانند: سینما یا فروشگاه مواد غذایی، می‌تواند کودکتان را برانگیخته کند، ازاین‌روی یادداشت کردن این نکته موجب می‌شود، به یاد بسپارید که از آمدن به چنین جاهایی با کودکتان پرهیز کنید.

6. حواس کودکتان را پرت کنید

هر هنگام احساس کردید که کودکتان رو به طغیان عاطفی است، می‌توانید کارهایی انجام دهید تا حواس وی را منحرف کرده و او را آرام‌تر کنید. پرت کردن حواس به کودکتان کمک می‌کند تا توجه اش را بر روی چیز دیگری متمرکز کند.

7. به کودکتان آرامش بدهید

هنگامی‌که شما پس از یک طغیان عاطفی و رنجش خاطر با کودکتان گفتگو می‌کنید، باید به او اطمینان بدهید که احساسات او طبیعی است و هیچ‌چیز بدی در این رابطه وجود ندارد. شما می‌توانید به او بگویید که در هنگام خشم یا اندوهگینی نباید به خودش و دیگران آسیبی برساند.

8. گزینه‌های کودکتان را کم کنید

بیشتر وخت‌ها هنگامی‌که به کودکان گزینه‌های فراوانی بدهید، آشفته می‌شوند و شاید همه گزینه‌ها را درخواست کنند. به کودکتان انتخاب‌های محدودی بدهید. برای نمونه برای میان وعده به وی سه گزینه شیر، موز و سیب را پیشنهاد دهید و گزینش را به او واگذار کنید.

9. از 10 دقیقه قبل، برنامه را به کودکتان آگاهی دهید

پیشاپیش برنامه بیرون رفتن را به کودکتان اطلاع ندهید، چراکه وی شاید زمانی برای ایجاد کج خلقی داشته باشد. در عوض، 10 دقیقه پیش از آغاز برنامه، موضوع را به کودکتان اطلاع دهید، بدین سان وی مجال کمتری برای واکنش نشان دادن دارد.

10. گهگاه به کودکتان اجازه دهید، طغیان کند

به‌جای سرکوب طغیان‌های کودکتان، به وی اجازه دهید، گهگاه عواطف و احساساتش را بیرون بریزد. این کار تا اندازه فراوانی وی را آرام می‌کند. به او اجازه دهید، ناله کند، فریاد بزند یا گریه کند، چراکه این کار به او کمک می‌کند تا احساس بهتری داشته باشد. سپس او را در آغوش بگیرید.

اختلال عاطفی در کودکان

هنگامی‌که یک کودک از اختلال عاطفی رنج می‌برد، بدین معنی است که او یک مرحله از آشفتگی عاطفی را تجربه کرده است. این مرحله می‌تواند چند روز، چند هفته، چند ماه و یا بیشتر به طول بیانجامد. در موارد حاد، اگر کودک کمک درخوری دریافت نکند، می‌تواند اختلال عاطفی را برای زمانی برابر چند سال تجربه کند.

درمان مشکلات عاطفی در کودکان

اگر روانشناس پی برد که کودکتان از اختلال عاطفی رنج می‌برد، شاید درمان‌های زیر را پیشنهاد کند.

  • درمان فردی یا خانواده‌درمانی
  • برنامه‌های آموزشی ویژه برای کودک
  • برنامه‌های آموزشی که بر گسترش مهارت‌های اجتماعی و رفتاری تمرکز دارند
  • نام‌نویسی در آموزشگاه‌ها یا بیمارستان‌های ویژه

شما می‌توانید با خون سردی و دلسوزی در آرام کردن کودکتان پیروز شوید. به کودکتان پشت‌گرمی بدهید که در هر شرایطی او را دوست دارید.

منبع
 
بالا